Nadszedł czas, aby zacząć szukać komety C/2022 E3 (ZTF) na czystym, ciemnym, bezksiężycowym nocnym niebie, gdy przygotowuje się ona do przejścia obok Ziemi.
Zwicky Transient Facility, znany również jako ZTF, w południowej Kalifornii odkrył ten dramatyczny obiekt w marcu. Pędził w kierunku słońca aż do 12 stycznia, kiedy osiągnął peryhelium, najbliższe przejście przez Słońce, zanim rozpoczął długą podróż z powrotem do Obłoku Oorta na skraju Układu Słonecznego.
Według Joe Rao z Space.com i Hayden Planetarium w Nowym Jorku, nie powróci przez około 50 000 lat.
To sprawia, że styczeń i luty to najlepszy czas, aby spróbować zobaczyć to na własne oczy, być może nawet bez potrzeby teleskopu, jeśli nadal będzie świecić coraz jaśniej.
Według niektórych relacji kometa jest już widoczna gołym okiem z bardzo ciemnych miejsc.
Najnowsza obserwowana jasność komety C/2022 E3 (ZTF) to 5,9. Widoczność gołym okiem z ciemnego miejsca.
— David Blanchflower BSc (@DavidBflower) 20 stycznia 2023 r
Oczekuje się, że kometa znajdzie się najbliżej Ziemi 1 lutego, według NASA, w którym to momencie może stać się obiektem o jasności pięciu magnitudo, wystarczająco jasnym, aby zobaczyć go gołym okiem, chociaż lornetka i bardzo ciemne niebo zawsze pomagają.
W załączeniu kompozycja ewolucji komety C/2022 E3.
Oznaczyłem dni, odległość od Słońca i odległość od Ziemi. Dzięki uprzejmości Didac Mesa Romeu. pic.twitter.com/fzq4AAMLJe
— Con Stoitsis (@vivstoitsis) 5 stycznia 2023 r
Zachowanie komet jest raczej nieprzewidywalne, ponieważ mogą one rozjaśniać się, przyciemniać lub całkowicie rozpadać się bez ostrzeżenia. Zaobserwowano już, że koma lub warkocz komety ZTF rozdziela się na dwa odrębne warkocze, co astronomowie nazywają „zdarzeniem rozłączenia”.
Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Astronomicznego, jeśli trendy i integralność kosmicznego krążownika utrzymają się, bezksiężycowe niebo 21 stycznia może oznaczać dobrą noc, aby rozpocząć wyprawę w celu jego wykrycia.
Możesz teraz poćwiczyć próbowanie dostrzeżenia komety za pomocą lornetki lub przydomowego teleskopu, ponieważ będzie ona (miejmy nadzieję) jaśniejsza do 1 lutego. Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem zlokalizowania jej jest strona taka jak In The Sky lub doskonała aplikacja mobilna Stellarium .
Jeśli zdarzy ci się zdobyć jakieś świetne zdjęcia, podziel się nimi ze mną na Twitterze @EricCMack.