Bursztyn – lepka żywica drzewna, która twardnieje i konserwuje to, co jest w środku – jest oknem na starożytne środowiska. A czasami jest to też sztuka. Kwiat uwięziony w bursztynie bałtyckim zachwyca swoją wielkością i pięknem. Para badaczy z zamiłowaniem do bursztynu i botaniki ponownie odwiedziła kwiat i naprawiła błąd naukowy, który miał miejsce 150 lat temu.
Badaczka ze stopniem doktora Eva-Maria Sadowski z Museum für Naturkunde w Niemczech i Christa-Charlotte Hofmann z Uniwersytetu Wiedeńskiego przeprowadziły nową analizę kwiatu, aby lepiej zrozumieć jego miejsce w świecie roślin. W czwartek opublikowali badanie w czasopiśmie Scientific Reports.
Kwiat ma średnicę około 1,1 cala (28 milimetrów). To może wydawać się małe, ale to olbrzym wśród kwiatów uwięzionych w starożytnym bursztynie. Datuje się na okres od 33,8 do 38 milionów lat temu. „Inkluzje kwiatowe mogą być rzadkie i zwykle nie przekraczają 10 mm” – napisali naukowcy.
Spleśniałe świnie, włochaty ślimak i inne fajne rzeczy uwięzione w bursztynie
Zobacz wszystkie zdjęcia
Egzemplarz ma długą historię. Po raz pierwszy została opisana w 1872 roku, kiedy sądzono, że pochodzi od wiecznie zielonej stewartii kowalewskiej. Naukowcy użyli skalpela do wydobycia pyłku z zakonserwowanego kwiatu i porównali go z pyłkiem znanych gatunków. Zespół stwierdził, że pierwotne oznaczenie było nieprawidłowe. Kwiat ma teraz nową rodzinę i nazwę: symplocos kowalewskii. Symplocos obejmuje grupę wiecznie zielonych krzewów i drzew. Ten w bursztynie jest blisko spokrewniony z gatunkiem azjatyckim.
Naukowcy mogą wiele powiedzieć na podstawie jednego kwiatu. Nowoczesne rośliny symplocos lubią rosnąć w wilgotnych lasach górskich. Podobne warunki prawdopodobnie istniały miliony lat temu, kiedy ten kwiat został uwięziony w bursztynie. „Zgadza się to z najnowszymi analizami obszaru źródłowego bursztynu bałtyckiego, tak zwanego Bałtyckiego Lasu Bursztynowego, gdzie prawdopodobnie panowały warunki wilgotne i ciepło-umiarkowane” – stwierdzili naukowcy.
Kwiat ten dobrze współgra z innymi pięknymi i ważnymi naukowo znaleziskami bursztynu, m.in 100-milionowy kwiat do wspaniale zachowany ślimak. Nie wszystkie znaleziska bursztynu można uznać za wspaniałe. Przykładem: skamieniałe plemniki karalucha. Ale zawsze możesz wrócić i wpatrywać się głęboko w symplocos kowalewskii i wyobrazić sobie miniony świat, w którym kiedyś żył.