Zapisz się do GI Daily tutaj, aby otrzymywać najważniejsze wiadomości prosto do swojej skrzynki odbiorczej
Riot Games złożyło wiele pozwów przeciwko chińskiemu wydawcy NetEase, twierdząc, że jego mobilna strzelanka Hyper Front narusza prawa autorskie do własnego tytułu, Valorant.
Polygon donosi, że Riot złożył pozwy w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Brazylii i Singapurze, z których wszystkie koncentrują się na podobieństwach między tymi dwoma tytułami, jeśli chodzi o postacie, mapy, broń, skórki broni, a nawet statystyki broni.
Valorant został pierwotnie ogłoszony w październiku 2019 roku jako Projekt A, wszedł w zamkniętą wersję beta w kwietniu 2020 roku, przed uruchomieniem na PC w czerwcu 2020 roku. W czerwcu 2021 roku Riot Games ogłosiło, że opracowuje mobilną wersję Valorant.
W swoim zgłoszeniu, udostępnionym przez Polygon, Riot Games twierdzi, że rozwój Hyper Front rozpoczął się w marcu 2020 roku, że gra weszła w otwartą wersję beta w sierpniu 2021 roku jako Project M, a pełna gra została uruchomiona w styczniu 2022 roku.
Riot Games już wcześniej skarżyło się firmie NetEase na podobieństwa między grą, podając przykład bohatera Valoranta, Omena, oraz Nemesisa z Hyper Front.
Zdjęcie z pozwu Riot Games, za pośrednictwem Polygon
NetEase odniósł się do tych skarg, w tym przeprojektował tę postać, ale Riot Games nadal uważa, że bohater Hyper Front – podobnie jak wiele innych aspektów gry – nadal narusza jego prawa.
Zdjęcie z pozwu Riot Games, za pośrednictwem Polygon
W rozmowie z Polygon, prawnik Riot Games, Dan Nabel, powiedział: „Wszystkie nasze kreatywne wybory są odzwierciedlone w grze NetEase. Nie sądzimy, że zmiana koloru zdolności postaci lub nieznaczna modyfikacja wyglądu zmienia fakt, że jest to naruszenie praw autorskich. ”
GamesIndustry.biz skontaktował się z NetEase. Firma odmówiła komentarza w kwestiach prawnych.
Riot wzywa sądy do nakazania zamknięcia Hyper Front i domaga się „znacznych” szkód, chociaż firma nie podała liczby.
Riot Games jest obecnie zaangażowane w kolejną batalię prawną o naruszenie praw autorskich, wielokrotnie próbując pozwać chińskiego dewelopera Moonton Technology. Firma twierdzi, że gra Moonton Mobile Legends: Bang Bang jest kopią flagowego tytułu Riot, League of Legends.
Ostatni pozew został oddalony przez amerykański sąd w zeszłym miesiącu, który orzekł, że spór powinien zostać rozstrzygnięty w Chinach.