Ostatnie intensywne wyrzucanie plazmy przez naszą najbliższą gwiazdę zostało uchwycone we wtorek przez obserwatoria słoneczne. Przyciągający wzrok materiał filmowy pokazuje koronalny wyrzut masy (CME), który jest wybuchem plazmy i pola magnetycznego z najbardziej zewnętrznej części Słońca.
Informatyk Karl Battams z Laboratorium Badawczego Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych napisał na Twitterze swoje wrażenia z wydarzenia z 3 stycznia, nazywając je „bardzo ładnym”.
Och, kilka godzin temu zaobserwowaliśmy bardzo ładny koronalny wyrzut masy (CME) na naszych zdjęciach @ESA/@NASA/@USNRL SOHO/LASCO C3! ☀️😍 Myślę, że wybuchł po drugiej stronie Słońca (inaczej „za kończyną”), więc AFAIK nie był skierowany na Ziemię pic.twitter.com/rXCRu6n8gF
— Karl Battams (@SungrazerComets) 3 stycznia 2023 r
Battams udostępnił czarno-biały film zarejestrowany przez sondę SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Samo słońce jest przysłonięte, aby lepiej pokazać, co dzieje się wokół niego. Battams przedstawił to z perspektywy, wykonując kolejne zdjęcie z instrumentu LASCO (Large Angle and Spectrometric Coronagraph) firmy SOHO. Białe kółko w środku to rzeczywisty rozmiar słońca.
I fajny kadr z LASCO C3.
Pamiętaj: to białe kółko pośrodku ma rozmiar Słońca… więc w ciągu zaledwie kilku godzin te erupcje są WIELU razy większe niż Słońce i często mają masę ~~10^12Kg 🤯
[orig: https://t.co/Y5j38nh02w] pic.twitter.com/JsFnq56rQs
— Karl Battams (@SungrazerComets) 3 stycznia 2023 r
Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej National Oceanic and Atmospheric Administration przeanalizowało i wymodelowało CME i stwierdziło, że wyrzucony materiał prawdopodobnie minie orbitę Ziemi 6 stycznia.
To dobra wiadomość, ponieważ erupcje Słońca mogą zakłócać działanie statków kosmicznych, satelitów i systemów komunikacyjnych na Ziemi.
CME pochodzi z aktywnego obszaru Słońca, który był poza zasięgiem wzroku w czasie erupcji. NOAA spodziewa się, że to miejsce wkrótce zacznie się obracać, więc możemy lepiej przyjrzeć się, skąd pochodzi wybuch.
Słońce miało pełen wydarzeń rok 2022 rozpętał silne rozbłyski słoneczne, “uśmiechnął się” do nas i wygenerował A wężowe formowanie plazmy. Wygląda na to, że rok 2023 może być kolejnym świetnym rokiem do patrzenia w słońce.